logohead_tr
bigimg



Öğrenciler

Melek Akça 2008-2009 Güz Dönemi‘nde Çift Diploma programı çerçevesinde Viadrina Üniversitesi‘nde öğrenciydi.

“ Viadrina Üniversitesi 62 farklı ülkeden karşılaşabileceğiniz kişilerle kesinlikle çok kültürlü bir Üniversite. En önemlisi, bazı seminerlerin Frankfurt (Oder)’de bazılarının ise Polonya Slubice’de olan Collegium Polonicum’da verilmesi. Buna bağlı olarak öğrenciler köprüyü geçip Polonya’da verilen derslere girerek oranın kültürünü de öğrenebilme şansını sahipler. Viadrina Üniversitesi’ndeki öğrenimim boyunca Almanya, Polonya, Amerika, Avustralya, Fransa ve İspanya’dan gelen profesörlerden aldığım derslere ve kültürel aktivite ve atölyelere katılarak büyük ölçüde akademik görüş kazandım.

Çift Diplomalı programın seçkin özelliklerinden biri öğrencilerin yüksek lisans projelerini biri Bilgi Üniversitesinden biri Viadrina Üniversitesinden iki danışman ile birlikte yazma fırsatı vermesi. Farklı iki disiplin sisteminden gelen iki değerli eğitim, öğrencilerin görüş farklılıklarını tanımlarken aynı zamanda bu görüşleri sentezlemek için de öğrencileri cesaretlendiriyor.”

Mirjam Rohloff 2008-2009 Güz ve Bahar Dönemi’nde Çift Diploma programı çerçevesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğrenciydi.

“Bilgi’deki bir sene boyunca, bu üniversitedeki hocaların etkileyici bilgisinden faydalanma imkanı buldum. Türkiye-AB İlişkilerinde Avrupa Birliği odak merkezliliğinden ziyade AB’ye daha eleştirel bakış açısıyla Avrupa Birliği’ne farklı bir perspektiften bakmayı öğrettiler. Bu bakış açıları şimdiye kadar öğrendiklerimi tamamlayıcı oldu ve eğitimim ve araştırmam için beni harekete geçirdi. Ayrıca, Bilgi’nin çevrimiçi kütüphanesinin geniş seçeneği benim için olağanüstüydü ve araştırmamda çok yararlı oldu.

Benim için en büyük değişikliklerden biri Bilgi’deki dönem süreci oldu. Buradaki hocalar dönem boyunca birçok ödev istediler. Bana özellikle zor gelen, öğrencilerin dönem devam ederken araştırma ödevleri yazıp ders sonlarında bunu teslim etmekti. Almanya’da öğrenciler, derslerin ve seminerlerin sonlarında dönem bitince ödevlerini yazmaya başlıyorlar. Alman Üniversite sistemleri öğrencilerin daha çok dönem ödevlerini yazmaları ve konuyu daha derin odaklanmalarını sağlamasına rağmen Bilgi, bana daha hızlı çalışmayı ve sınırlı zamanımı daha etkili kullanmayı öğretti. Bunun akademik alan dışında iş için de kullanılabilecek çok yararlı bir yetenek olduğunu düşünüyorum.”

Baran Hanağası 2009-2010 Güz Dönemi’nde Çift Diploma programı çerçevesinde Viadrina Üniversitesi’nde öğrenciydi.

“AB Enstitüsü Avrupa Etüdleri Programına 2008 Güz döneminde başladım. Programa başlamadan önceki planım oldukça açıktı. AB-Türkiye ilişkilerinde bilgi sahibi olmak bu alanda uzmanlaşmak istiyordum. Bilgi Üniversitesi’nin özel hocaları ve şaşırtıcı derecedeki ders seçenek fırsatlarıyla doğru tercih olduğundan şüphem yoktu. İki dönem sonunda ders yükünü tamamladıktan sonra, AB Enstitüsünde Avrupa Birliği ve kültür çalışmaları alanında perspektifimi genişlettiğim için çok mutluyum. Güz döneminde Bilgi Üniversitesi ve Viadrina Üniversitesi arasındaki anlaşma sayesinde, eğitimimi tamamlamak üzere Almanya’ya Viadrina Üniversitesine gidiyorum. Bu fırsat benim için bilgimi ve akademik deneyimimi derinleştirmek için çok önemli.”